CLP-rendelet

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot:

  • 📩 ekotox(kukac)ekotox.hu |
  • 📞 +36-30-417-8337

Az anyagok és keverékek kereskedelme nem csak a belső piacot (EU/EGT), hanem a globális piacot is érinti a globális kereskedelem elősegítése és egyben az emberek és a környezet védelmének biztosítása érdekében. Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) keretében gondosan kidolgozták az osztályozás és címkézés harmonizált kritériumait, valamint alkalmazásuk általános elveit. E munka eredményeként jött létre a vegyi anyagok osztályozásának és címkézésének globálisan harmonizált rendszere (GHS), amelynek első változatát 2002-ben fogadták el.

A CLP-rendelet egy sor nyilatkozatot követ, amelyekben az Unió megerősítette azon szándékát, hogy hozzájárul az osztályozási és címkézési kritériumok globális harmonizációjához. A nemzetközileg elfogadott GHS-kritériumoknak az uniós jogba történő beépítésével tehát a vállalatoknak profitálniuk kell az osztályozási és címkézési szabályok globális harmonizációjából, valamint az osztályozási és címkézési szabályok közötti összhangból a kínálatban és a felhasználásban.

A CLP-rendelet jogilag kötelező érvényű minden EU/EGT tagállamra nézve, és közvetlenül alkalmazandó minden iparágra. A korábban hatályos irányelvek (DSD és DPD) az átmeneti időszakot követően, azaz 2015. június 1-jén hatályát vesztették.

A CLP-rendelet fő elemei

Osztályozás:

  1. A CLP előírja, hogy minden vegyi anyagot, legyen az egyedi anyag vagy keverék, értékelni kell veszélyes tulajdonságaik szempontjából. A veszélyességi osztályok közé tartoznak a fizikai, egészségügyi és környezeti veszélyek, például a toxicitás, a gyúlékonyság vagy a reakciókészség.
  2. Ezen értékelések alapján a vállalatok szabványosított veszélyességi kategóriába sorolják termékeiket, ami egyértelmű keretet biztosít a potenciális kockázatok azonosításához.

Címkézés:

  1. A veszélyes vegyi anyagok megfelelő címkézése elengedhetetlen ahhoz, hogy figyelmeztesse a felhasználókat a lehetséges kockázatokra. A CLP-rendelet előírja, hogy a vegyi anyagok címkéin harmonizált piktogramokat, figyelmeztetéseket (pl. „Veszély” vagy „Figyelmeztetés”), figyelmeztető mondatokat (például „Allergiás reakciót okozhat”) és óvintézkedésre vonatkozó mondatokat kell tartalmaznia.
  2. Ezek a címkék egyértelmű és azonnali tájékoztatást nyújtanak a termék kezeléséről és kockázatairól, biztosítva, hogy a fogyasztók és a munkavállalók megfelelő tájékoztatást kapjanak a lehetséges veszélyekről.

Csomagolás:

  1. A CLP a veszélyes vegyi anyagok csomagolását is szabályozza a véletlen expozíció vagy ártalom megelőzése érdekében. A csomagolásnak biztonságosnak, a vegyi anyag tulajdonságainak megfelelőnek és illetéktelen beavatkozás ellen védettnek kell lennie.
  2. A látássérült személyek számára kötelező a gyermekbiztos záróelemek és tapintható figyelmeztetések alkalmazása az olyan termékek esetében, amelyek helytelen kezelése jelentős kockázatot jelent.

A CLP-rendelet szerinti szerepek és felelősségek

Az anyagok vagy keverékek szállítóira a CLP értelmében rótt kötelezettségek a legtöbb esetben az anyaggal vagy keverékkel kapcsolatos szállítói láncban betöltött szerepétől függenek. Ezért a legfontosabb, hogy a CLP-nek megfelelően határozza meg szerepét.

Az Ön szerepének meghatározása a CLP-rendelet értelmében

Szerep a CLP szerintLeírás
TermelőAz Európai Unióban letelepedett természetes vagy jogi személy, aki az EU-ban természetesen előforduló anyagot gyárt vagy von ki.
ImportőrAz Európai Unióban letelepedett természetes vagy jogi személy, aki az EU vámterületére való fizikai beléptetésért felelős.
TovábbfelhasználóAz Európai Unióban letelepedett természetes vagy jogi személy, a gyártótól vagy importőrtől eltérő, aki ipari vagy egyéb szakmai tevékenysége során önmagában vagy keverékben használ fel anyagot.
Forgalmazó (beleértve a kiskereskedelmi egységet is)Az Európai Unión belül letelepedett természetes vagy jogi személy, ideértve a kiskereskedőt is, aki kizárólag önmagában vagy keverékben tárolt és forgalomba hozó anyagot harmadik fél számára hozzáférhetővé tesz.
A termékek gyártójaTermészetes vagy jogi személy, aki az Európai Unió területén gyárt vagy szerel össze terméket, ahol az „árucikk” olyan tárgyat jelent, amely a gyártás során olyan meghatározott formát, felületet, szerkezetet vagy külső megjelenést nyer, amely nagyobb mértékben meghatározza a funkcióját. mint a kémiai összetétele.

A vállalatok kötelezettségei

A CLP értelmében a vállalatoknak forgalomba hozataluk előtt értékelniük, osztályozniuk és címkézniük kell vegyi anyagaikat. A konkrét feladatok a következők:

  • Saját osztályozás – a vállalatoknak függetlenül kell értékelniük és osztályozniuk anyagaikat veszélyességi kritériumok alapján.
  • Bejelentés az osztályozási és címkézési jegyzékbe – ha egy anyag veszélyesként van besorolva, azt be kell jelenteni az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) osztályozási és címkézési jegyzékébe.
  • Biztonsági adatlapok frissítése (SDS) – ha egy vegyi anyagot veszélyesnek minősítenek, a vállalatoknak naprakész biztonsági adatlapokat (SDS) kell biztosítaniuk a felhasználók számára, amelyek információkat tartalmaznak a biztonságos kezelésről, tárolásról és vészhelyzeti intézkedésekről.

Végrehajtás és megfelelés

Az EU-n belül a nemzeti hatóságok felelősek a CLP-rendeletnek való megfelelés kikényszerítéséért. Az ellenőrzések, a piacfelügyelet és a szankciók biztosítják, hogy a vállalatok helyesen osztályozzák és címkézzék a veszélyes vegyi anyagokat. A CLP együttműködik más rendeletekkel, például a REACH-rendelettel (Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals) a magas szintű biztonsági előírások fenntartása érdekében.

A CLP hatása a fogyasztók biztonságára és a környezetvédelemre

A CLP-rendelet Unió-szerte jelentősen javítja a fogyasztók biztonságát és a környezetvédelmet. A vegyi anyagok jelentette veszélyekre vonatkozó következetes információk biztosításával a CLP lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy megalapozott döntéseket hozzanak, és elősegíti a biztonságosabb gyakorlatokat. A rendeletnek a globális szabványokhoz való igazítása a kereskedelmet is megkönnyíti, mivel az uniós piacon működő vállalatok élvezik a nemzetközi határokon átnyúló harmonizált osztályozások előnyeit.

A rendelet döntő fontosságú a vegyi anyagoknak való kitettséggel kapcsolatos egészségügyi kockázatok csökkentése és a környezetszennyezés megelőzése szempontjából, hozzájárulva az EU közegészségügyre és fenntartható fejlődésre vonatkozó átfogó céljaihoz.

SDS: https://ekotox.hu/biztonsagi-adatlap/
 UFI és PCN: https://ekotox.hu/ufi-a-pcn/
Webináriumok: https://ekotoxtraining.com/


Vegye fel velünk a kapcsolatot