Gyárt vagy importál gyertyákat? Ismerje meg felmerülő felelősségét

Az Európai Unió piacán működő gyertyák (beleértve az illatviaszokat is) gyártóinak és importőreinek meg kell felelniük a felhasználók egészségének és a környezetnek a védelmét célzó speciális jogi követelményeknek. Ezek a szabályozások nemcsak a fogyasztók biztonságát biztosítják, hanem támogatják a felelős termelést és az ellátási lánc átláthatóságát is. A szabályozásoknak való megfelelés segít a márkába vetett bizalom kiépítésében, és minimalizálja a vegyipari termékek igényes uniós piacon történő kereskedelmével kapcsolatos kockázatokat.

Az 1907/2006/EK rendelet (REACH) és az 1272/2008/EK rendelet (CLP) fényében a gyertyákat kémiai keverékként kell kezelni. Ezért meg kell felelniük az osztályozási és címkézési követelményeknek. Ha egy gyertyát nem biztonságosnak minősítenek, a szállítónak további kötelezettségei vannak a forgalomba hozatal előtt, és magát a terméket megfelelően címkézni és csomagolni kell. Az anyag vagy keverék osztályozásának kötelezettsége elsősorban az importőrt vagy a gyártót terheli, de a címke CLP-előírásoknak való megfelelésének biztosítása a szállítói lánc minden szállítójának felelőssége.

A gyertya osztályozása a benne lévő összetevőktől és azok koncentrációjától függ. Az egyes összetevők osztályozására vonatkozó információkat a nyersanyag-beszállítóktól (saját gyertyagyártás esetén) vagy a késztermék szállítójától (forgalmazás vagy behozatal esetén) kell beszerezni. Lásd a szállítótól kapott biztonsági adatlap (SDS) 3. szakaszát.

A gyertyák főleg viaszokból állnak, amelyek általában nem osztályozottak. Gyakran azonban olyan illatanyagokat és színezék-adalékanyagokat tartalmaznak, amelyek veszélyesnek minősíthetők. Leggyakrabban ezek bőrszenzibilizálók, pl. limonén vagy fahéjaldehid. Néha vannak olyan összetevők is, amelyek más kockázatot jelentenek az emberi egészségre, például bőrirritációra, és ritka esetekben más, súlyosabb kockázatokra. Bizonyos helyzetekben környezetvédelmi osztályozásra is szükség lehet.

Biztonsági adatlap

A veszélyesként besorolt gyújtógyertyákhoz biztonsági adatlap (SDS) szükséges. A biztonsági adatlap részletes információkat tartalmaz a termék veszélyeiről és biztonságos használatáról, és azt az (EU) 2020/878 bizottsági rendelettel összhangban azon ország hivatalos nyelvén (nyelvein) kell elkészíteni, ahol a keveréket forgalomba hozzák. Ha közvetlenül a fogyasztóknak értékesít gyertyákat, nincs szükség biztonsági adatlapra, azonban a gyertyacímkének tartalmaznia kell az összes szükséges információt a CLP előírásoknak megfelelően.

Ha nem közvetlenül a végfelhasználónak szállít termékeket, például gyertyákat szállít további értékesítésre, akkor a termék biztonsági adatlapját át kell adnia a forgalmazónak/kiskereskedőnek. Akkor is el kell készítenie egy biztonsági adatlapot, ha professzionális használatra szállít terméket, például éttermekben.

Bizonyos esetekben a nem minősített gyertya biztonsági adatlapját a címzett kérésére rendelkezésre kell bocsátani. Ez akkor fordul elő, ha a keverék tartalmaz:

  • legalább 1 tömegszázalékos koncentrációt külön-külön. az emberi egészségre vagy a környezetre kockázatot jelentő anyag;
  • legalább 0,1 tömegszázalékos koncentrációban. legalább egy 2. kategóriájú rákkeltő vagy 1A., 1B. és 2. kategóriájú reprodukciót károsító anyag 1. kategóriájú bőrszenzibilizáló vagy légzőszervi szenzibilizáló, vagy hatással van a laktációra vagy káros a szoptatott gyermekekre, vagy perzisztens, bioakkumulatív és mérgező (PBT) vagy nagyon perzisztens és nagyon bioakkumulatív (vPvB); vagy
  • olyan anyag, amelyre a Közösségben maximális foglalkozási expozíciós szinteket (MRL) állapítottak meg.

Biztonsági címke

A veszélyes keveréket a CLP szabályainak megfelelően kell csomagolni és címkézni. A CLP-címke nem helyezhető el közvetlenül a gyertyaviasztón, mert az keverék, nem pedig csomag. Ezenkívül a nyitott üvegedény, a teamécsesekben használt alumínium állvány és az áttört papírdoboz a CLP értelmében nem tekinthető megfelelő csomagolásnak veszélyes keverékek számára. Az ilyen tartályban lévő gyertyát a CLP követelményeinek megfelelő csomagolásban kell szállítani. A címkét szilárdan rögzíteni kell a gyertyát közvetlenül tartalmazó csomagolás felületéhez, és annak oldalára kell helyezni úgy, hogy vízszintes szövege könnyen olvasható legyen.

A CLP-nek megfelelő biztonsági címkének több szükséges elemet kell tartalmaznia:

  • a szállító vagy szolgáltatók neve, címe és telefonszáma;
  • a termék névleges mennyisége;
  • veszélyt jelző piktogramok;
  • figyelmeztető szavak;
  • figyelmeztető mondatok és óvintézkedések;
  • termékazonosító (keverékek esetében a keverék kereskedelmi neve vagy megnevezése, valamint a benne lévő anyagokra vonatkozó információk, amelyek befolyásolják a keverék besorolását a toxicitás, maró hatás, mutázs, rákkeltő hatás, reprodukciós toxicitás, szenzibilizáció, célszervi toxicitás vagy aspirációs veszély tekintetében);
  • kiegészítő információk (adott esetben EUH-visszatérítések).

A CLP-rendelet többek között meghatározza m.in a címke minimális méretét, a piktogramokat, a címkén lévő elemek elrendezését, valamint a kihajtható címkék használatára vonatkozó szabályokat. A CLP új verziója, amelyet hivatalosan még nem adtak ki, a minimális betűméretet is szabályozza.

Az osztályozási és címkézési jegyzék bejelentése

Ha gyertyagyártáshoz gyertya, illatanyag keveréket vagy más keveréket vagy anyagot importál, előfordulhat, hogy jelentést kell tennie az osztályozási és címkézési jegyzékbe. Az önmagukban vagy keverékekben behozott veszélyes anyagokat mennyiségüktől függetlenül be kell jelenteni ebbe a nyilvántartásba.

Toxikológiai központ értesítés és egyedi formulaazonosító (UFI)

Ha egy gyertyát veszélyesnek minősítenek az emberi egészségre vagy fizikai tulajdonságai miatt, azt jelenteni kell a toxikológiai központoknak (úgynevezett toxikológiai központoknak). Toxikológiai központ értesítés (PCN) azokban az országokban, ahol forgalomba hozzák. A termékkód-bejelentés fontos része az UFI-kód, amelyet a címkén is fel kell tüntetni. Az UFI (egyedi formulaazonosító) egy egyedi, 16 karakterből álló alfanumerikus kód, amelyet egy készítményhez rendelnek. Lehetővé teszi a toxikológiai központok számára, hogy gyorsan hozzáférjenek a termék összetételével kapcsolatos információkhoz, ami vészhelyzetekben fontos.

REACH regisztráció

Az évi 1 tonnát meghaladó mennyiségben gyártott vagy behozott valamennyi anyagot regisztrálni kell. Ez mind a tiszta anyagokra, mind a keverékekben lévő anyagokra vonatkozik. Ezért behozatal esetén folyamatosan figyelemmel kell kísérni az importált anyagok mennyiségét (gyertyák esetében – főként paraffin), és a REACH-regisztrációt akkor kell elvégezni, ha a mennyiség meghaladja az 1 t/év mennyiséget. Amikor nyersanyagokat vásárolnak uniós beszállítóktól, a REACH-megfeleléssel kapcsolatos kérdéseket a partnereknek kell megoldaniuk.

Benyújtás a SCIP adatbázisba

A gyújtógyertyákat keverék és termék kombinációjának tekintik. Ha egy árucikk 0,1%-ot meghaladó koncentrációban tartalmaz különös aggodalomra okot adó anyagokat (SVHC), azt be kell jelenteni a SCIP-adatbázisba. A bejelentési kötelezettség alá tartozó anyagra példa lehet a gyertyatartóban lévő bórsav. A SCIP-adatbázist az EU hulladékokról szóló keretirányelvével összhangban hozták létre a lehetséges környezeti és egészségügyi hatásokkal járó termékek azonosítására. Tartalmaz egy termékkategóriát, amely magában foglalja a „Gyertyák és hasonló cikkek” kategóriát.

A gyújtógyertyákra vonatkozó biztonsági előírások

A REACH és CLP előírásoknak való megfelelés mellett a gyertyáknak meg kell felelniük bizonyos minőségi előírásoknak, például:

  • EN 15426 (Koromkibocsátási előírások),
  • EN 15493 (tűzbiztonsági követelmények és vizsgálatok) és
  • EN 15494 (Biztonsági címkék).

Ezeknek a szabványoknak való megfelelés elengedhetetlen ahhoz, hogy a termék biztonságosan használható és megfeleljen a piaci követelményeknek. Figyelmet kell fordítani a kiegészítő jelölésre, amely a CLP-jelölés kérdésétől független követelmény.

EUDR-megfelelőség

Az erdőirtásmentes termékekről szóló 2023/1115 EU rendelet (Európai Unió erdőirtási rendelete – EUDR), amelyről már írtunk (https://ekotox.hu/eudr/) , a gyertyatartókra is vonatkozhat. Ha a gyertyák gyártásához pálmaolajat, palmitinsavat, sztearinsavat vagy glicerint használtak, akkor valószínűleg az európai gyártó a rendelet hatálya alá tartozik. Feladatai közé tartozik:

  • a 2020 után előállított nyersanyagok eredetére vonatkozó adatok gyűjtése és ellenőrzése (a termékben felhasznált nyersanyagok nem járulhatnak hozzá az erdőirtáshoz);
  • az ellátási láncok átláthatóságának biztosítása;
  • az EUDR követelményeinek való megfelelés dokumentálása.

A vállalatoknak ezt követően megfelelő átvilágítási eljárásokat kell végrehajtaniuk annak bizonyítására, hogy az általuk használt termékek nem kapcsolódnak erdőirtáshoz.

Kihívások és segítségnyújtás a jogi követelményeknek való megfelelés során

A gyertyák gyártására és behozatalára vonatkozó jogi követelmények bonyolultnak tűnhetnek, de betartásuk elengedhetetlen a felhasználók egészségének és a környezetnek a védelme érdekében. Szakmai támogatásért kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot.