Visszavonhatják a Zöld Állításokról szóló irányelv tervezetét

Visszavonhatják a Zöld Állításokról szóló irányelv tervezetét

Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy a Zöld Állításokról szóló irányelv (Green Claims Directive) tervezetét vonják vissza a jogalkotási háromoldalú egyeztetésekről. A főtárgyalók azonban tovább kívánják folytatni a munkát, bízva abban, hogy az irányelv sikeresen lezárul és elfogadásra kerül. Még nem világos, hogy a javaslat visszavonásáról hivatalos döntés születik-e, de az eset máris zavart okozott.

Az Európai Zöld Megállapodás (European Green Deal) bejelentését követően készült egy tanulmány, amely megállapította, hogy az Európai Unióban a zöld állítások több mint fele félrevezető, és az állítások 40%-át alaptalanul használják. Ezek eredményeként 2023 márciusában egy olyan javaslatot terjesztettek elő, amely egységesítené a környezetvédelmi állításokra és a zöld marketingre vonatkozó szabályokat. A javaslat minimális követelményeket írt elő a vállalatok és vállalkozók számára az alábbi területeken: az állítások igazolása, kommunikációja és ellenőrzése. A vállalatokat köteleznék arra, hogy az általuk használt állításokat hiteles módon dokumentálják és ellenőriztessék.

Az irányelv célja az volt, hogy fellépjen a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok, azaz a „greenwashing” ellen, az állítások dokumentálásával és ellenőrzésével, valamint hogy növelje a vállalatok átláthatóságát a fogyasztókkal való kommunikáció során, és megvédje a fogyasztókat a félrevezető környezetvédelmi szlogenekkel szemben.

A tárgyalások megkezdése előtt a Bizottság felkérést kapott arra, hogy vizsgálja felül és vonja vissza az irányelvtervezetet, mivel az túlzott terhet róna a vállalkozókra, és ellentétes lenne a szabályozás egyszerűsítésére és az európai vállalkozások versenyképességének növelésére irányuló célokkal. 2025. június 20-án, pénteken a Bizottság szóvivője kijelentette, hogy „a jelenlegi helyzetben a Bizottság valóban szándékában áll visszavonni az irányelvre vonatkozó javaslatot”. A Bizottság nem erősítette meg, hogy folytatja-e a tárgyalásokat az Európai Parlamenttel és az uniós tagállamokkal, de hozzátette a háromoldalú egyeztetés során, hogy „az Európai Parlament nem kérte a tárgyalások leállítását, és tájékoztatást ad majd a következő lépésekről.”

Várjuk tehát a további információkat a Zöld Állításokról szóló irányelvvel kapcsolatban.

Ekotox weboldal: https://ekotox.hu/

Munkavédelem és vegyi anyagok kivitelének ellenőrzése

Munkavédelem és vegyi anyagok kivitelének ellenőrzése

Az EU vegyi anyagokra vonatkozó ellenőrzési terveit az ECHA Végrehajtási Fóruma határozta meg. A 2025. júniusi ülésen megállapodtak abban, hogy a REF-15 projekt keretében végzendő jövőbeni ellenőrzések középpontjában a munkavállalók biztonsága áll majd. A Fórum továbbá döntött arról is, hogy a következő pilot projekt a veszélyes anyagok EU-n kívüli kivitelére (PIC) fókuszál.

  • június 10–12. között ülésezett az ECHA Végrehajtási Fóruma, amely a REACH, CLP, PIC, POP rendeletek és a biocid termékek végrehajtásának koordinációjáért felelős. Az ülésen elfogadtak egy újabb tervezetet, amely programot határoz meg a vegyi anyagok ellenőrzésére, felhasználására, valamint harmadik országokba történő kivitelére vonatkozóan.

Munkavédelem

A REF-15 projekt célja, hogy a REACH és a CLP rendelet előírásait a munkavédelmi jogszabályokkal összekapcsolja. Az ellenőrzések különösen az ipari és termelő cégekre koncentrálnak majd, de nem kizárólag ezekre. Az ellenőrzések 2027–2028 között várhatók.

A munkavédelmi ellenőrzések során az ellenőrök különösen az alábbi területeket vizsgálják majd:

  • az anyagok biztonsági adatlapjában meghatározott biztonságos felhasználási előírások betartása
  • a megfelelő kockázatkezelési intézkedések alkalmazása a munkahelyen
  • a REACH rendelet szerinti engedélyezett anyagok használatának feltételeinek teljesítése
  • a REACH szerinti korlátozások alkalmazásának feltételei a munkahelyi használat során

Vegyi anyagok kivitele

Ezen túlmenően 2026-ban ellenőrzésre kerül a 649/2012/EU rendelet szerinti veszélyes vegyi anyagok kivitelére és behozatalára vonatkozó megfelelés, különös tekintettel az alábbi kérdésekre:

  • Történik-e tiltott vegyi anyag kivitele az EU-ból?
  • A kivitel megtörténik-e a PIC szabályozásnak megfelelő bejelentéssel?
  • Jóváhagyta-e a kivitelhez a nem uniós partnerország?

EKOTOX AJÁNLATA

Amennyiben fel szeretne készülni az ellenőrzésekre, auditot kínálunk vállalkozása számára, amelynek keretében:

  1. összeállítjuk a veszélyes anyagok és keverékek listáját
  2. ellenőrizzük a REACH szerinti engedélyköteles vagy korlátozott anyagokat
  3. vizsgáljuk a regisztrációs kötelezettséget a REACH szerint
  4. ellenőrizzük a biztonsági adatlapok megfelelőségét
  5. vizsgáljuk a vegyi anyagok osztályozásának és címkézésének helyességét
  6. meghatározzuk az Ön szerepét az ellátási láncban
  7. és további, az Ön vállalatához igazított területeket vizsgálunk

Lépjen kapcsolatba velünk, ha részletesebb információt szeretne kapni az auditról!

ECHA weboldal: https://echa.europa.eu/sl/-/next-eu-wide-reach-enforcement-project-on-safe-use-of-chemicals-in-workplaces#msdynmkt_trackingcontext=f99fc55e-d1d5-4313-a5b6-11ce22080300

Ekotox weboldal: https://ekotox.hu/vegyianyag-kezeles/

A kozmetikai rendelet mellékleteinek módosítása

A kozmetikai rendelet mellékleteinek módosítása

Az Európai Bizottság az Omnibusz program keretében újabb javaslatot terjesztett elő az (EK) 1223/2009 számú kozmetikai rendelet mellékleteinek (II., III., IV. és V. melléklet) módosítására. A javaslat a Fogyasztói Biztonsági Tudományos Bizottság (SCCS) állásfoglalásait ülteti át a kozmetikai összetevők biztonságával kapcsolatban, továbbá figyelembe veszi a (EU) 2024/2564 felhatalmazáson alapuló rendeletben szereplő CMR (rákkeltő, mutagén, reprodukciót károsító) anyagokra vonatkozó rendelkezéseket.

2025 május 21-én az Európai Bizottság közzétette az Omnibusz VIII rendelet tervezetét, amely az (EK) 1223/2009 számú európai parlamenti és tanácsi rendelet módosítását célozza. A tervezet az SCCS legfrissebb állásfoglalásain alapul a kozmetikai összetevők biztonságát és a különböző terméktípusokra vonatkozó maximális koncentrációkat illetően. Emellett átülteti a (EU) 2024/2564 felhatalmazáson alapuló rendeletben szereplő azon anyagokat is, amelyeket CMR anyagként soroltak be.

A javasolt módosítások a következőket tartalmazzák:

  1. II. melléklet – 15 újabb kozmetikai összetevő használatának tiltása.
  2. III. melléklet – az ezüst (CAS: 7440-22-4) és a hexil-szalicilát (CAS: 6259-76-3) használatának korlátozása.
  3. IV. melléklet – az ezüstpor (CAS: 7440-22-4) színezőanyagként való felvétele, kizárólag rúzsokban és szemhéjpúderekben való használatra, legfeljebb 0,2%-os koncentrációban.
  4. V. melléklet – az engedélyezett tartósítószerek listájának frissítése.

Jelenleg a dokumentum csak javaslat, még nem kötelező érvényű jogszabály. Ugyanakkor várhatóan 2026. május 1-jén lép hatályba – ez azt jelenti, hogy a rendelet követelményeinek nem megfelelő kozmetikai termékeket ettől az időponttól kezdve nem lehet forgalomba hozni az EU-ban.

A gyártók és forgalmazók már most megkezdhetik a felkészülést az alábbiak szerint:

  • Termékösszetételeik felülvizsgálata és a javasolt követelményekkel való megfelelés ellenőrzése.
  • Formulák módosításának tervezése, beleértve az újra tesztelés, dokumentációfrissítés, CPNP-bejelentés és címkézés időszükségletét.
  • A nem megfelelő termékek készletének értékesítése legkésőbb 2026. május 1-jéig, az esetleges megsemmisítési költségek elkerülése érdekében.

Az Európai Bizottság javaslatai letölthetők: https://docs.wto.org/dol2fe/Pages/FE_Search/ExportFile.aspx?id=315611&filename=2025/TBT/EEC/25_03493_01_e.pdf&Open=True

https://docs.wto.org/dol2fe/Pages/FE_Search/ExportFile.aspx?id=315611&filename=2025/TBT/EEC/25_03493_00_e.pdf&Open=True
További információ az Ekotox weboldalán:
https://ekotox.hu/kozmetikumok/

CLP egyszerűsítési megbeszélés

CLP egyszerűsítési megbeszélés

Az Európai Bizottság megbeszélést tartott a CLP rendelet egyszerűsítéséről annak érdekében, hogy csökkentse a vállalatok – különösen a kis- és középvállalkozások (kkv-k) – terheit. A témák között szerepeltek a címkézési változások, a digitalizáció, a reklámok és hirdetések egyszerűsítése, valamint a bejelentési folyamatok. A benyújtott észrevételek egy jelentés alapjául szolgálnak majd a további döntéshozatalhoz.

Az EU jogalkotási egyszerűsítési csomagjának (Omnibus csomag) részeként az Európai Bizottság lépéseket tesz a vegyipari ágazatban is, az adminisztratív és jogi terhek csökkentése érdekében. Az egyszerűsítések célja, hogy a megfelelési kötelezettségek enyhítésével elsősorban a kis- és középvállalkozásokat támogassák.

2025. május 16-án az Európai Bizottság megbeszélést szervezett a CLP rendelet [az Európai Parlament és a Tanács 1272/2008/EK rendelete az anyagok és keverékek osztályozásáról, címkézéséről és csomagolásáról] új követelményeinek egyszerűsítéséről. A Bizottság felkérte az iparági szereplőket, civil szervezeteket és minden érdekelt felet, hogy vegyenek részt a megbeszélésen, és nyújtsák be javaslataikat az egyszerűsítéssel kapcsolatban.

A résztvevők az alábbi kérdéseket vetették fel:

  • Új címkézési formátum – Rámutattak, hogy a kötelező betűméret és üres hely biztosítása nehézkes a kis méretű címkék vagy csomagolások esetén. Ez többletköltségeket okoz a drágább címkék, nagyobb csomagolások és megnövekedett hulladék miatt.
  • Információk digitalizálása – Egyes résztvevők támogatták a címkéken szereplő információk QR-kóddal való helyettesítését. Felmerült a digitális címkézés jogi alapjának kibővítése is.
  • Információk egyszerűsítése szakmai felhasználású termékek esetén – Kiemelték, hogy a szükséges információk többsége elérhető a biztonsági adatlapokon, amelyek a szakmai felhasználók rendelkezésére állnak.
  • Reklám- és marketinganyagokban szereplő információk – Nehézségeket jeleztek a veszélyekre vonatkozó teljes információ feltüntetésével kapcsolatban, valamint a fogyasztók túlterhelésének kockázatát. Egy általános figyelmeztető mondatot javasoltak: „Mindig kövesse a termék címkéjén található utasításokat és információkat.”
  • Fő fogalmak pontosítása – Különösen az „a forgalomba hozatal” és „a piacon történő rendelkezésre bocsátás” definíciója kapcsán.
  • Bejelentési folyamatok fejlesztése – Érintették a PCN (mérgezési központ) értesítésével és az egységesített osztályozási és címkézési (CLH) eljárással kapcsolatos kérdéseket is.
  • Óvatosság a keverékek osztályozásában – Felhívták a figyelmet arra, hogy a szakértői megítélés és bizonyítékok mérlegelése aránytalan osztályozáshoz vezethet.
  • A biztonsági szint fenntartása – Kiemelték, hogy az egyszerűsítések nem csökkenthetik a fogyasztók és a munkavállalók biztonságát.
  • Az (EU) 2024/2865 rendelet új előírásainak kötelező alkalmazására vonatkozó határidő felfüggesztése.

A megbeszélést követően a Bizottság kérte az írásos észrevételek beküldését május végéig. Ezt követően egy összefoglaló jelentés készül, amely alapjául szolgál a politikai döntéshozatalnak.

Találkozó jegyzőkönyve:
https://circabc.europa.eu/rest/download/1baa8979-3a3d-4bcf-ac80-89e8afad17ee?ticket=

EkotoxInfo 2025

EkotoxInfo 2025

Az EkotoxInfo aktuális száma 
Fontos információkat közlünk az EU vegyi anyagokra és termékekre vonatkozó jogszabályairól, valamint a vegyi anyagok kezeléséről: 

A „Vegyianyag-kezelés – REACH Konferencia 2025”  2025. szeptember 22–23-án kerül megrendezésre Lengyelországban, Katowicében. 

 
Napirend: 
  • Mosószer rendelet felülvizsgálata 
  • REACH 2.0 
  • Új CLP rendelet az EU-ban 
  • Ukrán REACH és CLP 
  • Új vámreform 
  • Termékbiztonság és vegyi anyagok biztonságos használata 

„Vegyianyag-kezelés – REACH Konferencia 2025” 

Katowice, Lengyelország, 2025. szeptember 22–23. 
Ekotox Központok a DUCC partnerével együttműködve meghívják Önt a REACH Konferenciára, amely 2025. szeptember 22–23-án kerül megrendezésre Lengyelországban. 

A REACH Konferencia olyan esemény, amely összehozza az üzleti élet, ipari szervezetek, intézmények, ellenőrző hatóságok, tudomány és civil szervezetek képviselőit. Kiváló lehetőség a vegyi anyagok kezelésével kapcsolatos kérdések megvitatására, tapasztalatok és ismeretek megosztására, a szabályozott környezet különböző nézőpontból történő megközelítésére. 

Az idei konferencián a következő témákat tervezzük megvitatni: 
  • A REACH 2.0 rendelet felülvizsgálata 
  • Új követelmények és a CLP rendelet frissítése 
  • Mosószer rendelet felülvizsgálata 
  • Új szabályozások Ukrajnában – REACH és CLP 
  • Általános fogyasztói termékbiztonság – GPSR 
  • Vámreformok 

és egyéb, a vegyi anyagok kezelésével és biztonságával kapcsolatos témák. 

További információ és regisztráció a weboldalunkon található: https://ekotoxtraining.com/events/reach-conference-2025/ 

Mosószer rendelet felülvizsgálata 

A folyamatban lévő felülvizsgálat várhatóan június végén zárul jogi aktus közzétételével. A javaslatok között szerepel: 

  • Mosószer összetevők biológiai lebomlásának vizsgálata 
  • Mikroorganizmusokon alapuló tisztítószerek szabályozása 
  • Foszfor korlátok módosítása 
  • Digitális termékútlevél bevezetése 
  • Termékadagolás változásainak bevezetése 
  • Minden mosószer termék PCN adatbázisba történő bejelentése 
  • Az EU-ban az egyetlen képviselő kijelölése 

A REACH 2025 konferencián megvitatjuk a mosószerrendelet felülvizsgálatának tartalmát, a változások hatását a mosószer termékekre, valamint az új vállalkozói kötelezettségeket. 

REACH 2.0 

Jelenleg folyik a REACH 2.0 rendelet felülvizsgálata, amely várhatóan 2025 végére készül el, a jogi aktus tartalmára vonatkozó javaslatok szeptemberben várhatók. A felülvizsgálat várható elemei: 

  • Keverék allokációs tényező bevezetése 
  • Polimerek regisztrációja évi 1 tonna felett 
  • Anyagok csoportosításának szabályai 
  • Biztonsági adatlapok módosítása 
  • SVHC-k (különösen aggodalomra okot adó anyagok) információszolgáltatása tárgyakban 
  • Engedélyezési és korlátozási folyamatok változásai 

A REACH 2025 konferencián szakértőink bemutatják a javaslatokat és megvitatják azok hatását a vegyiparra. 

Új CLP rendelet az EU-ban 


A konferencián összefoglaljuk a CLP rendelet frissítéséből eredő legújabb változásokat és kötelezettségeket, többek között: 

  • Új címkeformátum 
  • Távolsági értékesítés és termékreklám 
  • Új CLP veszélyességi osztályok 
  • Általános kötelezettségek a forgalmazók számára 

Ukrán REACH és CLP 

Az új ukrán vegyi törvény bevezetésével minden, az ukrán piacra anyagokat és termékeket bevezető szereplő új kötelezettségekkel szembesül. A REACH 2025 konferencián bemutatjuk az új szabályozást, megvitatjuk az ukrajnai üzleti tevékenységet folytató európai vállalkozók új kötelezettségeit, valamint áttekintjük az anyagok és keverékek bejelentési rendszerét és annak aktuális állapotát. 

Új vámreform 

A Vámhivatal képviselője ismerteti az új szabályozási programot, amely a vámrendszer reformját és a vegyi áruk határon történő ellenőrzésének megerősítését célozza. 

Termékbiztonság és vegyi anyagok biztonságos használata 

Az EU különböző országaiból érkező ellenőrző hatóságok képviselői beszélnek a vegyi termékek biztonságáról, valamint a GPSR szabályozás kapcsolatos kérdésekről. 


Érdeklődik a felvázolt témák iránt? Vegyen részt a REACH 2025 konferencián, ismerje meg a közelgő jogszabályi változásokat, tartsa naprakészen vállalkozását, készüljön fel az összes követelmény teljesítésére, és maradjon versenyelőnyben. Találkozzon az ellenőrző szervek képviselőivel, tegyen fel közvetlen kérdéseket, vegyen részt a vitában, és építsen kapcsolatokat a vegyipar szereplőivel. 

Az eseményen való részvétel lehetséges helyszíni és online formában is. Az esemény az alábbi linken érhető el: 
https://ekotoxtraining.com/events/reach-conference-2025/ 

Szintetikus polimer mikrorészecskék (SPM)

Szintetikus polimer mikrorészecskék (SPM)

Az Európai Unió (EU) nemrégiben elfogadott egy korlátozást,  amely szabályozza a termékekhez szándékosan hozzáadott szintetikus polimer mikrorészecskéket (SPM)  az EU vegyi anyagokra vonatkozó jogszabályai, a REACH értelmében.

A REACH XVII. mellékletének 78. bejegyzése: https://echa.europa.eu/documents/10162/a5eaa862-fa4d-2e18-f5a5-3bda98e09ee7

E korlátozás célja az SPM-ek környezetbe történő kibocsátásának megakadályozása.

Ez a korlátozás megtiltja a SPM-ek értékesítését, valamint azokat a termékeket, amelyekhez szándékosan adtak SPM-eket. Indokolt esetben eltérések vonatkoznak az új szabályok által érintett SPM-ek felhasználóira.

Bár az SPM-felhasználók számára vannak eltérések, továbbra is jelentéstételi kötelezettségek szükségesek mind az ügyfelek, mind a hatóságok felé.

Az Európai Bizottság közzétette a magyarázó útmutatót

A magyarázó útmutató célja, hogy elmagyarázza a REACH XVII. mellékletének (az (EU) 2023/2055 bizottsági rendelettel bevezetett) 78. bejegyzésének végrehajtását és megkönnyítse annak végrehajtását, amely korlátozza a szintetikus polimer mikrorészecskéket (közismert nevén „mikroműanyagokra vonatkozó korlátozás”).

A dokumentum tartalmaz egy szöveges részt (I. rész), egy sor „kérdést és választ” (kérdések és válaszok) (II. rész), valamint számos mellékletet (III. rész) munkafolyamatokkal és szemléltető példákkal.

A II. rész a korlátozás 2023. szeptember 25-i elfogadásához vezető 5 és fél éves folyamat során, valamint az elfogadását követő 3 hónapban a tagállamoknak és az érdekelt feleknek adott válaszokat gyűjti össze (kérdések és válaszok formájában).

A dokumentumot a Bizottság műszaki szolgálatai készítették az Európai Vegyianyag-ügynökséggel (ECHA) és a tagállamokkal konzultálva. Mint ilyen, nem feltétlenül képviseli az Európai Bizottság nézeteit.

A tagállamok konszenzussal hagyták jóvá, kivéve azt a kérdést, hogy a felületükön csillogó árucikkek a korlátozás hatálya alá tartoznak-e (lásd az I. rész 5. szakaszát; II. rész, kérdések és válaszok 2.25, 17.2, 17.6, 17.7, 17.8, 19.1, 19.3; III. rész, 3. melléklet, A3.3), amelyben Ausztria, Belgium, Németország és Hollandia azon álláspontját fejezte ki, hogy a korlátozás az árucikkek felületén nem tartósan rögzített csillámra vonatkozik.

Magyarázó útmutató: https://webgate.ec.europa.eu/circabc-ewpp/d/d/workspace/SpacesStore/a4b3c599-db77-4210-8ca1-430e88c59bb1/file.bin
Az Ekotox Vegyianyag-kezelés weboldala: https://ekotox.hu/vegyianyag-kezeles/
REACH konferencia 2025: https://ekotoxtraining.com/events/reach-conference-2025/

Az ECHA az egészség védelme érdekében korlátozásokat javasol a króm(VI)-vegyületekre vonatkozóan

Az ECHA az egészség védelme érdekében korlátozásokat javasol a króm(VI)-vegyületekre vonatkozóan

ECHA/NR/25/11

Az Európai Vegyianyag-ügynökség javaslatot terjeszt elő egyes hat vegyértékű króm, Cr(VI) anyagok uniós szintű korlátozására. A cél e rákkeltő vegyi anyagok káros hatásainak csökkentése mind a munkavállalókra, mind a lakosságra nézve.

Helsinki, 2025. április 29. – Az Európai Bizottság kérésére az ECHA értékelte az egyes Cr(VI)-anyagok által a munkavállalókra és a lakosságra jelentett kockázatokat, valamint az esetleges korlátozások társadalmi-gazdasági hatásait.

Az Ügynökség arra a következtetésre jutott, hogy az egész EU-ra kiterjedő korlátozás indokolt,  mivel a Cr(VI)-anyagok a legerősebb munkahelyi rákkeltő anyagok közé tartoznak, és komoly kockázatot jelentenek a munkavállalók egészségére. Azokat az embereket, amelyek ezeket az anyagokat a környezetbe bocsátják, az ipari területek közelében élnek, szintén fennáll a tüdő- és bélrák kockázata.

Az ECHA javasolja a Cr(VI) anyagok betiltását, kivéve a következő felhasználási kategóriákat, ha azok megfelelnek a munkavállalók expozíciójára és a környezeti kibocsátásokra vonatkozóan meghatározott határértékeknek:

  1. Keverékek megfogalmazása
  2. Galvanizálás műanyag hordozón
  3. Galvanizálás fém hordozón
  4. Alapozók és egyéb iszapok használata
  5. Egyéb felületkezelés
  6. Funkcionális adalékanyagok/technológiai segédanyagok

A króm(VI)-vegyületek ismert rákkeltő anyagok, és súlyos kockázatot jelentenek a légzőszervek egészségére, a bőrre és a belső szervekre, különösen a hosszan tartó expozíció melletti munkahelyeken.

Iparági hatás

Ezek a javasolt korlátozások jelentős mértékben érintik az alábbi ágazatokat:

  • Kohászat és felületkezelés: Galvanizáláshoz és fémmegmunkáláshoz használható.
  • Festékek és pigmentek: Használja pigmentkomponensként a bevonatokban.
  • Repülőgépipar és autóipar: Alkatrészgyártásban és korrózióvédelemben használható.

A Chromium(VI)-t használó vállalatoknak el kell kezdeniük felülvizsgálni ellátási láncaikat, és biztonságosabb alternatívákat kell azonosítaniuk.

Az Ekotox Vegyianyag-kezelés weboldala: https://ekotox.hu/vegyianyag-kezeles/
REACH konferencia 2025: https://ekotoxtraining.com/events/reach-conference-2025/

Az ESG késlelteti a végrehajtást – „stop the clock” irányelv

Az ESG késlelteti a végrehajtást – „stop the clock” irányelv

CSRD, CSDDD

Az Európai Parlament sajtóközleményei  

 Plenáris ülés  JURI 

Az Európai Parlament megszavazta  az  átvilágításra és a fenntarthatósági beszámolási követelményekre vonatkozó új uniós jogszabályok alkalmazási határidejének elhalasztását.

Az új átvilágítási szabályok megkövetelik a vállalatoktól, hogy mérsékeljék az emberekre és a bolygóra gyakorolt negatív hatásukat. A CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) hatálya alá tartozó vállalatoknak az európai fenntarthatósági beszámolási standardok (ESRS) szerint kell beszámolniuk.

A tagállamoknak további egy év – 2027. július 26-ig – áll rendelkezésükre, hogy átültessék a szabályokat nemzeti jogukba.

Az egyéves meghosszabbítás az érintett vállalkozások első hullámára is vonatkozik, nevezetesen: az 5 000 főnél többet foglalkoztató és 1,5 milliárd eurót meghaladó nettó árbevétellel rendelkező uniós vállalatokra, valamint az EU-ban e küszöbérték feletti árbevétellel rendelkező nem uniós vállalatokra. Ezeknek a vállalatoknak csak 2028-tól kell alkalmazniuk a szabályokat.

Az alkalmazás időpontja azonos lesz a vállalatok második hulláma esetében: a 3 000 főnél több alkalmazottat foglalkoztató és 900 millió eurót meghaladó nettó árbevétellel rendelkező EU-n belüli vállalatok, valamint az EU-ban az említett küszöbérték feletti árbevétellel rendelkező nem uniós vállalatok.

A fenntarthatósági beszámolásról szóló irányelv alkalmazása a jogszabály hatálya alá tartozó vállalatok második és harmadik hulláma esetében is két évvel késik.

A 250 főnél több alkalmazottat foglalkoztató nagyvállalatoknak 2028-ban kell először beszámolniuk szociális és környezetvédelmi intézkedéseikről az előző pénzügyi évre, míg a tőzsdén jegyzett kis- és középvállalkozásoknak egy évvel később kell beszámolniuk erről az információról.

Az Európai Parlament Hírek honlapja: https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20250331IPR27557/sustainability-and-due-diligence-meps-agree-to-delay-application-of-new-rules
Az Ekotox Centers Chemicals Management weboldalai: https://ekotox.hu/vegyianyag-kezeles/
REACH konferencia 2025: https://ekotoxtraining.com/events/reach-conference-2025/

Az „Egy anyag, egy értékelés” megközelítés kidolgozása

Az „Egy anyag, egy értékelés” megközelítés kidolgozása

Az Európai Parlament 2025. március 31-én megvitatta, majd szavazott az „egy anyag, egy értékelés” megoldásról. E megközelítés célja az európai uniós jogszabályok egyszerűségének és átláthatóságának növelése, valamint a vegyi anyagok biztonsági értékelésének javítása és az ugyanazon vegyi anyagra vonatkozó adatok rendelkezésre állásának növelése.
A vita a következő kérdéseket érintette:

  1. Egy nagy közös platform létrehozása, amely adatbázist biztosít a vegyi anyagokról,
  2. A különböző szervezetek, például az ECHA és az EFSA közötti együttműködés fokozása,
  3. Az elektromos berendezésekben található káros anyagok értékelésének feladatának átadása az

Hamarosan megkezdődnek a tárgyalások és a jogi szöveg véglegesítése, amelynek célja az együttműködés, a feladatok megosztása, az adatok jobb áramlása és az azokhoz való hozzáférés, valamint a vegyi anyagok jelentette kockázatok esetén a gyorsabb reagálás átlátható szabályainak biztosítása.

Az „egy anyag, egy értékelés” megközelítés az Európai Unió 2020-ig tartó vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégiájának része.

További információ: https://www.europarl.europa.eu/news/en/agenda/briefing/2025-03-31/18/chemicals-meps-set-to-adopt-position-on-new-safety-assessment-rules

Vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégia: https://ekotox.hu/css-chemical-strategy-for-sustainability/

Az ECHA biocid termékekre vonatkozó végrehajtási projektje 2025

Az ECHA biocid termékekre vonatkozó végrehajtási projektje 2025

A fórum biocid termékekről szóló rendelettel foglalkozó alcsoportja (BPRS) megállapodott a biocidokra vonatkozó nagyszabású végrehajtási projektről (BEF-3), amely a biocid termékek termékcímkéi helyességének ellenőrzésére összpontosít.

Az ellenőrök 2025-ben ellenőrzik, hogy a biocidok címkézésén szereplő információk megfelelnek-e az engedélyezett és az alkalmazási előírásban szereplő információknak. Az ellenőrök ellenőrizhetik a biztonsági adatlapokon szereplő információk meglétét és minőségét is, amennyiben az biocid termékek esetében kötelező.

A cél az uniós piacon elérhető biocid termékek végrehajtásának harmonizálása. Ezt a végrehajtási projektet az ECHA Végrehajtási Fórumának BPR alcsoportja irányítja.

Az ECH végrehajtási projektjeinek weboldala: https://echa.europa.eu/about-us/who-we-are/enforcement-forum/forum-enforcement-projects

Az Ekotox EU BPR weboldalai: https://ekotox.hu/biocidek-regisztracio-engedelyezes/

A 2025. évi REACH konferencia weboldalai: https://ekotoxtraining.com/events/reach-conference-2025/