2024. május 23-án hatályba lépett a kritikus fontosságú nyersanyagokról szóló európai jogszabály, amely a stratégiai jellegű kritikus fontosságú vegyi nyersanyagok beszerzésére vonatkozó erőforrásokkal és szabályokkal foglalkozik. A törvény fő célja annak biztosítása, hogy 2030-ra az európai nyersanyag-kitermelés, -feldolgozás és -újrahasznosítás megfelelő szintű keresletet elégítsen ki az Európai Unióban.
A benyújtott jogi aktus alapján az Európai Bizottság összeállította a kritikus fontosságú nyersanyagok kitermelésére, feldolgozására, újrafeldolgozására és helyettesítésére irányuló projektek listáját. A listát a tagállamokból és az Európai Parlamentből álló, kritikus fontosságú nyersanyagokkal foglalkozó tagállami testület is megtekintette. A megbeszéléseket követően a Bizottság 47 projektet tartalmazó listát fogadott el a nyersanyagok rendelkezésre állásának növelésére és az ellátási lánc diverzifikálására. E projektek révén az EU teljes mértékben teljesíteni tudja a lítium és a kobalt bányászatára, feldolgozására és újrafeldolgozására vonatkozó 2030-as célkitűzéseit, miközben jelentős előrelépést tesz a grafit, a nikkel és a mangán terén. Emellett a magnéziummal és a volfrámmal kapcsolatos egyéb stratégiai projektek is hozzájárulnak az uniós védelmi ipar ellenálló képességéhez, amely ezen anyagok felhasználására támaszkodik.
A 47 stratégiai projektbe történő teljes tőkebefektetés várhatóan 22,5 milliárd euró lesz. A projektek lehetőséget biztosítanak az engedélyekre vonatkozó egyszerűsített szabályozás alkalmazására, valamint a kiadási idő 15 vagy 27 hónapra történő lerövidítésére (jelenleg az engedélyek kiadása akár 10 évig is eltarthat).
A nyár végén a Bizottság új pályázati felhívást tesz közzé a kritikus fontosságú nyersanyagokkal kapcsolatos stratégiai projektekre.
További információ: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_25_864
Kritikus fontosságú nyersanyagok: https://ekotox.hu/kritikus-fontossagu-nyersanyagok/